2015-05-28 13:48:00

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Akademisi tarafından İtalya’ya teknik gezi düzenlendi.

Teknik gezi, “Mimar Sinan'ın İzinde: Restorasyon ve Taş İşçiliği Eğitimini Geliştirme” adlı Avrupa birliği (AB) projesi dahilinde düzenledi.

Avrupa Birliği fonlarıyla desteklenen ve AGÜ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nca da desteklenen proje çerçevesindeki geziye, proje ortakları ve faydalanıcılarından oluşan 22 kişilik grup katıldı.

Geziye katılanlar, İtalya’da Floransa Üniversitesi ve Roma Leon Battista Alberti Meslek Liseleri’ni de ziyaret ederek, başarılı restorasyon örneklerini yerinde incelendi.

AGÜ Akademi Müdürü ve Proje koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Öz, üniversitede gerçekleştirilen 100 saatlik eğitimi tamamlamak amacıyla İtalya teknik gezisini planlandıklarını söyledi.

Öz, restorasyon konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden İtalya’nın restorasyon alanındaki yaklaşımını incelemenin katılımcılara büyük katkı sağladığını ifade etti.

Gerçekleştirilen eğitimlerin ve söz konusu teknik gezinin proje ortaklarımız başta olmak üzere Kayseri Mesleki ve Teknik Eğitimi açısından oldukça faydalı olduğunu belirten Doç. Dr. Öz, ‘”Bu faaliyetler ileride yapılacak çalışmalarda önemli rol oynayacaktır” dedi.