2016-05-24 14:59:00

Küresel sorunlara çözüm odaklı araştırma projeleri ile yaklaşan Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ),  Suriyeli mültecilerin topluma ve çevreye uyum sorunlarının kültürel iletişim ve etkileşimle çözülmesine katkı sağlayacak.  

Kayseri’de yaşayan Suriyelilere yönelik, Mimarlık Fakültesi tarafından “Kültür ve Küresel Krizler” adlı proje, hazırlandı. Hem mültecilerin topluma ve çevreye uyum sağlamalarına katkı sağlamak hem de öğretim sürecini dersliklerin dışına çıkarmak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Mimarlık Fakültesi öğrenci ve öğretim üyeleri, Selçuklu Uygarlığı Müzesi’nde mültecilerle bir araya geldi.

Fakültenin “Humanity 102” dersi kapsamında düzenlenen  ziyarette öğrenciler, öğretim üyeleriyle birlikte mültecilere müzeyi gezdirdi, oradaki eserleri tanıttı.

Ziyarette öğrenciler müzedeki eserlerden ve eserlerin taşıdığı kültürel izlerden yola çıkarak Suriyeli mültecilere, iki ülkenin ortak bir kültürü olduğu ve binlerce yıldır birlikte yaşadığı mesajını verdi.

Proje Koordinatörü, Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cinzia Tavernari, gerçek hayatın ihtiyaçlarından yola çıkarak hazırladıkları ve öğrencilerin de yer aldığı projenin kültürel bir proje olduğunu, kültür bağı oluşturarak, Suriyeli mültecilerin sorunlarının çözümüne katkı sağlamak istediklerini söyledi.

Suriyeli mültecilerin uyum sorununun çözümüne katkı sağlamanın yanısıra bu tür projelerle AGÜ’de  öğretim sürecini dersliklerin dışına çıkardıklarını da belirten Tavernari, şunları söyledi:

“Bu kapsamda öğrencilerimiz, Selçuklu Müzesi’nde mültecilere Anadolu tarihi, sanatı ve kültürünü anlatarak özellikle mültecilerin yaşadıkları kültür şokunu daha kolay atlatabilecekleri konusunda destek oldular. Müzede Türkiye ve Suriye arasındaki tarihi bağlara, ortak noktalara ve kültürel etkileşime çeşitli örnekler üzerinden dikkat çeken öğrenciler, mültecilerle ilerleyen zamanlarda başka etkinliklerle de bir araya gelecekler.”

Tavernari projenin, Kayseri’de konaklayan mültecilere yardımcı olan “Open Arms in Kayseri” derneğinin katkılarıyla uygulanmakta olduğunu da sözlerine ekledi.