2022-06-21 13:50:00

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Endüstri Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen Bitirme Projeleri Fuarı ve Yarışması’nda öğrencilerin Bellona, Kumtel, Metro Market, Simfer, Stryker ve Yataş firmaları ile yürüttükleri projeler yarıştı.

Her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yıl beşincisi düzenlenen etkinlik, Sümer Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda yapıldı. Müzik dinletisi ve dans gösterisi ile başlayan etkinlik, proje sunumları ve jüri değerlendirmesiyle devam etti.

Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Akgün ile Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Gören, Dr. Öğr. Üyesi Gökmen Kara ve Dr. İsmet Söylemez’in akademik danışmanlığında yürütülen ve 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Güz ve Bahar dönemleri boyunca öğrencilerin Bellona, Kumtel, Metro Market, Simfer, Stryker ve Yataş firmalarında gerçekleştirdiği 6 proje sergilenerek yarıştı.

Yarışmada, Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emel Kızılkaya Aydoğan, Kayseri Üniversitesi’nden Doç. Dr. Özgür Demirtaş, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Oğuzhan Arık, Akprofil’den Genel Müdür Yardımcısı Funda Kızıklı, BRN Yatak’tan Genel Müdür Yardımcısı Oktay Karaca ve Mondi’den Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Karadeli jüri üyesi olarak görev aldı.

Jüri değerlendirmesi sonucunda, Bellona’da gerçekleştirilen, şirket danışmanlığını Mustafa Konuk’un yaptığı ve Özgenur Kaplayıcı, Ahmet Güzelce ile Melik Fırat Karaboğa tarafından yürütülen “Üç Boyutlu Kutu Paketleme” projesi birinci, Kumtel’de gerçekleştirilen, şirket danışmanlığını Muzaffer Boğazköy’ün yaptığı ve Hakan Kocabaş, Ensar Uslu ile Gamzenur Arıkan tarafından yürütülen “Bağımlı Hazırlık Süreleriyle Esnek Atölye Tipi Çizelgeleme” projesi ikinci, Metro Market’te gerçekleştirilen, şirket danışmanlığını Celal Kahraman’ın yaptığı ve Özgül Demirel ile Kübra Kurtoğlu tarafından yürütülen “Sipariş Belirsizliği Altında Bulunurluk Oranını Arttırmayı Amaçlayan Senaryo Tabanlı Stokastik Programlama ile Depo Optimizasyonu” projesi üçüncü seçildi.

Arkopa ve Kipaş Holding sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışma sonunda, ilk üçe giren projelerde görev alan öğrencilere para ödülleri verildi.

Fuarda konuşan Rektör Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, sanayi ve iş dünyasının üniversitelerle iş birliği yapmasının önemini vurgulayarak, Endüstri Mühendisliği Bölümünün proje odaklı eğitim anlayışını başarıyla uyguladığını söyledi. Prof. Yılmaz, mezunların kısa sürede iş bulduklarını ve iyi firmalarda çalıştıklarını ifade etti.

Prof. Yılmaz, müzik dinletisi ve dans gösterisine de değinerek, mezunların çok yönlü olmasının güzel bir örneğinin sergilendiğini ifade etti.

Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Akgün ise konuşmasında, bölümün kuruluşundan itibaren üniversite-sanayi iş birliğine büyük önem verildiğini, bunun için çeşitli mekanizmalar tasarlandığını, bitirme projelerinin bu mekanizmalardan biri ve üniversite-sanayi iş birliğinin çok önemli bir parçası ve itici gücü olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Akgün, bitirme projelerinin, AGÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde uygulanan ve toplamda en az 6 ayı bulan üç ayrı staj, her derste sanayi odaklı bir proje, bazı derslerin tamamıyla işletmelerde yapılması gibi bileşenlerden oluşan üniversite-sanayi iş birliği zincirinin son halkası olduğunu vurguladı.

Öğrencilerin bitirme projelerinin akademik ve sanayi danışmanlarının yönlendirmesiyle iki dönem boyunca sürdürdüğünü belirten Prof. Dr. Akgün, projelerde gerçek bir probleme odaklanıldığını, bunun öğrencilere akademik ve sosyal anlamda önemli beceriler kazandırdığını, öğrencilerin geliştirdikleri yazılım, karar destek sistemi ve modeller sayesinde firmalarda kayda değer fayda yaratıldığını vurguladı.

Fuarda, AGÜ öğrencileri Sami Kaya, Aybala Kılıç, Güneş Karataş, Şafak Bera Şafak, Melih Öztorun ve Ufuk Karakaş’ın seslendirdiği şarkılardan oluşan müzik dinletisi ile yine AGÜ öğrencileri Şule Melemezoğlu ve Harun Çetinkaya’nın dans gösterileri ilgiyle izlendi.

Fuara çeşitli üniversitelerden öğretim elemanları ve öğrenciler ile Abra Teknoloji, Ak Profil, Almila Mobilya, Arkopa, Aspilsan, Bellona, Boyteks, BRN Yatak, Denge Kulübü, Gümüşsuyu, Kaytim Akademi, Kilim Mobilya, Kipaş Holding, KOSGEB Kayseri İl Müdürlüğü, Kumtel, Metro Market, Mondi Home, Orta Anadolu, Proaks Yazılım, Serhat Mobilya, Simfer/Sersim, Somçelik, Spectrum Bilişim, Stryker, United Doors ve Yataş’tan yöneticiler, çalışanlar ve çok sayıda davetli katıldı.