2021-11-10 13:00:00

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 83’üncü yıldönümünde Abdullah Gül Üniversitesi’nde de (AGÜ) törenle anıldı.

Sümer Kampüsü Rektörlük Binası Konferans Salonunda yapılan anma töreni 09.05’te sirenlerin çalmasıyla başladı, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Törende konuşan Türk Dili Bölümü Doktor Öğretim Görevlisi Ahmet Kayasandık günün anlam ve önemini anlattı.

Atatürk’ü anlamanın iki yolu olduğunu söyleyen Dr. Kayasandık, “Bunun birincisi ilmî, ikincisi ise hissîdir. Bu Cumhuriyet tarihiyle de ilgilidir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir vatandaşı olarak onurla yaşıyorsak, gururla yaşıyorsak bunu Atatürk’e borçluyuz. Bu ne bir propagandadır ne de olası abartıdır, bilimin gerçeğidir” diye konuştu.

Atatürk’ün mücadele azmiyle bize yüklediği sorumluluklarla ve gösterdiği hedeflerle sadece on kasımlarda, millî bayramlarda değil, her zaman tekrar tekrar konuşulması gerektiğini belirten Kayasandık, “Atatürk’ün en zor zamanlarda ortaya koyduğu millî hedefler hatırlanmalı, onun gayreti ve değeri çok iyi bilinmelidir” dedi.

Anma törenine akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Bu arada Cumhuriyet Meydanında da Atatürk’ü anma programı gerçekleştirildi. Anma programına protokol üyeleri, Rektör Prof. Dr. Cengiz Yılmaz ve vatandaşlar katıldı.