2021-08-25 12:30:00

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ve Kayseri Ticaret Odası (KTO) ortaklığında kurulan Kayseri Model Fabrika’nın 1’inci Öğren-Dönüş Projesi lansman toplantısı yapıldı.

Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, Sanayi Odası ve Kayseri Model Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, AGÜ Rektörü ve Kayseri Model Fabrika Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Cengiz Yılmaz ile sanayiciler katıldı.

Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, projede üniversite ve sanayi iş birliğinin güzel bir örneğinin sergilendiğine dikkati çekti. Prof. Yılmaz ayrıca Model Fabrika’nın kurulurken iyi bir fikirle ortaya çıktığını, bunu kararlı bir yönetim ve amaca uygun personelle donatılarak geliştirdiğini de ifade etti.

Sanayi Odası ve Kayseri Model Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ise Model Fabrika’nın eğitimlerinden 50’nin üzerinde farklı kurumdan 480’in üzerinde sanayicinin yararlandığını belirterek, eğitimler sonucu yüzde 40 ile yüzde 100 arasında günlük üretim artışı sağlandığını söyledi.

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy da konuşmasında projenin işletmelerin verimliliği açısından önemine dikkati çekti.

Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar ise yaptığı konuşmada model fabrikaların milli teknoloji ideali doğrultusunda hayata geçirildiğini ve 2018’den bu yana 7 tanesinin açıldığını söyledi.  Prof. Dr. Ar, “Tüm paydaşlarımızın özveriyle bu merkezlerin tam kapasiteyle çalışmasını sağlamaları ve hatta talebi karşılama bakımından zorlayacak iş modellerini oluşturmaları önemli bir gereklilik” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da konuşmasında “Verimliliğin artırılması, Türkiye için ulusal bir öncelik. İmalat sanayiinin küresel pazarlarda rekabet gücünün artırılması için çalışmalarımızı güçlü ortaklıklar ile kurduğumuz Model Fabrika’larda sürdürüyoruz” dedi.

KfW Güneydoğu Avrupa ve Türkiye Direktörü Klaus Müller de programın amacını anlatan bir video ile toplantıya katıldı.

Konuşmaların ardından eğitime katılan sanayicilere plaket takdim edildi. Rektör Prof. Dr. Cengiz Yılmaz da Ödül Madeni Eşya firması Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Kemal Saçmacı’ya plaketini takdim etti.

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cevdet Alemdar’ın “Sürekli İyileşme Kültürü” konulu konuşması ile devam eden toplantıda daha sonra firmaların proje sunumları ve açık oturum gerçekleştirildi.