2016-02-29 11:15:00

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Hollanda’da Maastricht Yönetim Bilimleri Okulu tarafından düzenlenen “Yükseköğretimde Liderlik ve 3. Nesil Üniversiteler” forumuna katılarak, “Dünyadaki üniversite sistemlerindeki gelişmeler ve yeni yaklaşımlar” konulu seminer verdi.

Forum, Hollanda’da devlet üniversitesi olan ve uluslararası eğitime verdiği önemle tanınan Maastricht Yönetim Bilimleri Okulu tarafından düzenlendi. Foruma konuşmacı olarak davet edilen AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, aralarında bir çok ünlü siyasetçi, eğitim uzmanı ve akademisyenlerin de bulunduğu katılımcılara, “Dünyadaki üniversite sistemlerindeki gelişmeler ve yeni yaklaşımlar” konulu seminer verdi.

Rektör Sabuncuoğlu seminerde, günümüzde yükseköğretim sistemlerinin artık tıkanma noktasına geldiğini belirterek, yüksek öğretim sistemlerinde yaşanan sorunları ve üçüncü nesil üniversite kavramı çerçevesinde sunulan çözüm önerilerini paylaştı.

Prof. Dr. Sabuncuoğlu, toplumsal faydanın üniversitelerin temel fonksiyonu olarak ortaya çıktığını, dünyanın geldiği nokta itibariyle üniversitelerin bilgiyi teknolojiye çevirerek toplumsal faydaya dönüştürmesinin gerekli olduğunu kaydetti.

Seminerde Abdullah Gül Üniversitesi hakkında da bilgi veren Sabuncuoğlu, yeni bir üniversite olduklarını, eğitim ve araştırmasını toplum yararına dönüştüren, küresel sorunlara çözüm arayan üçüncü nesil bir araştırma üniversitesi olmayı hedeflediklerini söyledi.

Foruma Türkiye’nin Hollanda Büyükelçisi Sadık Arslan, Hollanda Senatosu Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi eski Başkanı René van der Linden, Almanya Eğitim ve Araştırmadan Sorumlu Eski Bakanı Dr. Jürgen Rüttgers, Maastricht Yönetim Bilimleri Okulu Dekanı Prof. Dr. Wim Naudé ve AGÜ Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Yılmaz da katıldı.

https://www.msm.nl/more-third-generation-universities-needed-higher-education-leadership-under-the-spotlight-at-msm/