2020-07-15 15:20:00

Abdullah Gül Üniversitesi’nde (AGÜ), 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı düzenlendi.

Program, Sümer Kampüsü Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İstiklal Marşı’nın okunması ve Saygı Duruş’unda bulunulması ile başlayan anma programda, 15 Temmuz gecesine anlatan film gösterimi yapıldı.

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, liyakatin önemini vurguladı.

“Liyakat, çok önemli bir şey” diyen Prof. Dr. Sabuncuoğlu, dolayısıyla liyakat meselesini ve biat kültürünü gözden geçirmek gerektiğini söyledi.

Sabuncuoğlu, “Bir ülkenin insanlarını, maneviyata önem veren bir ülke olan Türkiye’nin insanlarını kullanmanın ne kadar kolay olduğunu 15 Temmuz’da gördük. Allah’ın dışında, bizi yaratan Allah’ın dışında kula biat etmenin veya etmemenin ne olduğunu burada görüyoruz” dedi.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rasim Dönmez de konuşmasında, özellikle güvenlik ve adalet alanlarında liyakatin ön plana alınması gerektiğini, aksi takdirde, bu tür örgütlerin önünün açıldığını ve kontrol edilmesinin güç olduğunu ifade etti.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Bölümü Başkan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Murat İnan da milli birlikten ve beraberlikten, liberal demokrasiden, ekonomik refahtan, hukukun üstünlüğünden, laiklikten, çağdaşlıktan, eşitlikten yana olan herkesin bu tertibe karşı mücadeleye var gücüyle destek olması gerektiğini söyledi.

İnan, “Hangi siyasi görüşten olursak olalım, hepimizin siyasi iradesine kastetmiş, hepimizi maddi manevi zarara uğratmış böyle bir örgütün karşısında durmak, hepimizin en başta kendimize ve ailelerimize olan borcumuzdur” dedi.

Programa akademik ve idari personelin yanısıra Kayseri Vali Yardımcısı Ali Uslanmaz da katıldı.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı sona erdi.