2018-12-13 17:23:00

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (AGÜ TTO) Anonim Şirketi resmen kuruldu. Şirket, düzenlenen imza töreni ile Kayseri Ticaret Odası’na üye kaydını yaptırdı.

Sümer Kampüsü, Rektörlük Senato Salonu’na gerçekleştirilen imza törenine Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu’nun yanısıra Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, AGÜTTO AŞ Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Rektör Prof. Dr.  Sabuncuoğlu , hedeflerinin şehri ve ülkeyi öne çıkaran, sanayi üniversite işbirliği kapsamında yüksek teknoloji üreten şirketlerin birbirleriyle işbirliği yaptığı  tematik bir Teknopark kurmak olduğunu söyledi.

Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy da konuşmasında, AGÜTTO A.Ş’nin resmen kurulmasıyla birlikte yeni bir üye, yeni bir şirket kazandıklarını belirterek, ülke ekonomisine katkı sağlamanın önemine dikkati çekti.

AGÜTTO A.Ş’nin başarılı olacağına gönülden inandığını dile getiren , Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci de AGÜ’nün çok genç bir üniversite olduğunu buna rağmen kısa sürede önemli çalışmalar yaptığını ifade etti.

Daha sonra imzalar atılarak AGÜTTO A.Ş’nin Kayseri Ticaret Odası’na üye kaydını yapıldı. İmzalar AGÜTTO A.Ş adına Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu ile Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy tarafından atıldı.

Yeni kurulan AGÜTTO A.Ş,  Ar-Ge ve yenilikçilikle ilgili olarak kamu ve özel sektör ile işbirliği yaparak, yenilik ve ürün geliştirme faaliyetlerinde bulunacak. Amaçlarından biri de üniversite ve sanayi işbirliğini geliştirmek olan AGÜTTO A.Ş, üniversite için şirketleşme ve girişimcilik desteği sağlayacak.  AGÜTTO A.Ş, üretilen bilgi ve yapılan buluşları fikri mülkiyet kapsamında mentörlük çalışmaları, girişimcilik, lisanslama ya da sanayi işbirliği alanlarında çalışmalar yürütecek.