2018-07-28 10:39:00

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından, bu yıl Çimsa’nın ana sponsorluğuyla gerçekleştirilen ve Türkiye’nin dört bir yanından mimarlık öğrencilerini bir araya getiren BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 17’ncisi Abdullah Gül Üniversitesi’nde (AGÜ) düzenlendi. Mimarlık öğrencilere profesyonel yaşamın kapılarını açan, sektöre güçlü bir başlangıç yapmalarını sağlayan BETONART Mimarlık Yaz Okulu’na 17 yıl boyunca 400’den fazla genç mimar adayı katıldı. Sektör profesyonellerinin, akademisyenlerin ve alanında lider kurumların desteğiyle hayata geçirilen BETONART Mimarlık Yaz Okulu, güçlü bir ekosistem oluşturuyor ve genç mimarlara yol gösteriyor.

AGÜ Sümer Kampüsü’nde düzenlenen BETONART Mimarlık Yaz Okulu 24 öğrencinin eserlerinin yer aldığı, bu yılın temasına da adını veren “Beton Olmak, Morfogenetik Bir Yaklaşım” sergisiyle sona erdi. BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun kapanışında, TÇMB CEO’su İsmail Bulut, Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili İpek Akpınar ve AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Yılmaz söz aldı.

BETONART projesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) CEO’su İsmail Bulut; “Ülke ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra toplumsal kalkınmada etkin rol oynuyor ve geleceğin mimarlarının sektörle tanışmasına öncülük ediyoruz. 17 yıldır, aynı heyecan ve özveriyle parçası olmaktan büyük gurur duyduğumuz BETONART Mimarlık Yaz Okulu, bu yıl da tamamladık. Gördüğünüz gibi genç mimarlar, geleceğin mimarları yapıtaşımız betona yeni bir anlam katarak, onu yeniden şekillendirdiler. Güçlü ve sektör için büyük önem taşıyan bir ekosistemin 17 yıl önce temellerini attık ve bu yolculukta 400’den fazla genç mimarın hayatına dokunduk, birçoğu yeni dönemlerde BETONART’ta görev aldı. Biz de bu sinerjinin verdiği güçle aralıksız çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

AGÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. İpek Akpınar, yaz okulu etkinlikleri süresince, beton gibi çok sert ve adı çok kötüye çıkmış bir malzemeyi daha yumuşatarak ve daha özel kılarak daha deneysel olarak nasıl kullanabilirizi araştırdıklarını belirterek, “Hepimiz müthiş bir deneyim yaşadık” dedi.

Tasarım işinin kolay olmadığını, çok ciddi yetenekler ve bilgi birikimi gerektirdiğini belirten AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Yılmaz da “Özellikle  betonla yapılabilecek olan tasarım çok daha zor. Hem teknik bilgi hem yaratıcılık hem de biraz akılcılık gerekiyor. Bunların tamamını bizim öğrencilerimizle birlikte ortaya koymuş olmak, öğrencilerimizin bu konulardaki bilgi ve tecrübe birikimini mümkün olduğunca daha ileri bir seviye taşımış olmak bizim için çok önemli” diye konuştu.

Betondan Sanata: Beton Olmak, Morfogenetik Bir Yaklaşım

Küratörlüğünü Deniz Aslan ve Nursen Gümüşsoy'un, moderatörlüğünü Tomris Akın, Melike Altınışık, Gürkan Okta, Hakan Tüzün Şengün, Birge Yıldırım Okta, Özlem Kevseroğlu ve Ayşegül Kıdık'ın yaptığı BETONART Mimarlık Yaz Okulu, bu yıl “Beton Olmak, Morfogenetik Bir Yaklaşım” teması ile düzenlendi. BETONART, Mimarlık, İç Mimarlık, Güzel Sanatlar Tasarım ve Peyzaj Mimarlık Bölümleri’nde 3. sınıfı bitirmiş, 4. sınıfa geçmiş öğrencileri buluşturdu. Yaz okuluna katılan 24 öğrenci bu yılın temasından yola çıkarak, yoğun bir program sonunda özgün eserler ortaya çıkardı.

Moderatörlerin yönlendirmesiyle ekiplere ayrılan öğrenciler, yaz okulu boyunca toprağı ve betonu tanıdı. Hayata geçirecekleri eserin çizimini yapan gençler, prototipini yaparak planlamadan uygulama aşamasına geçti ve eserlerini ortaya çıkardılar. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği gibi profesyonel yaşamın öncelikli konularıyla ilgili de sunumlara katıldı ve bilgi sahibi oldular.

TÇMB Hakkında

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB),1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 49’u entegre, 17’si öğütme tesisi olmak üzere, toplam 66 kuruluşu temsil etmektedir. TÇMB, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en önemli malzemeyi üreten çimento sektörünün Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş tek temsilcisidir. Türk çimento sektörünün uluslararası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÇMB aynı zamanda araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, uluslararası işbirliği, sertifikasyon, sektörel veri derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kuruluşlarla işbirliği gibi birçok sorumluluğu da başarıyla üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği'nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÇMB, Türk çimento sektörünün uluslararası ilişkilerini de yürütmektedir.

Betonart Hakkında:

BETONART odağına beton malzemesini alan ve 3 ayda bir yayınlanan mimarlık ve tasarım dergisidir. Betonun nitelikli ve yenilikçi kullanım örneklerine yer verirken mimari kültür, tasarım, teknoloji ve sanat ile okurlarını buluşturur. BETONART, Türkiye’nin en “nitelikli” mimarlık yayını olma özelliğini 2004’den beri koruyor. Ocak 2012’den itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanmaya başlanan dergi, bu tarihten itibaren dijital iletişime de olanak vererek bir yenilenme ve değişim sürecine girdi. 32.sayıdan itibaren bir konuk editör ve onun işlediği bir tema ile yayınlanıyor. BETONART’ın okur kitlesi yapı sektörünün ve tasarım dünyasının tüm paydaşlarından oluşuyor. Betonla yapılan nitelikli tasarımların ön planda tutulduğu dergimizde, okurları iyi uygulama örnekleriyle buluştururken mimarlık kuramı, teknoloji, sanat ve tasarım gibi bu sektörün profesyonellerinin ilgi alanını 360 derece kapsayan bir içerik sunuyoruz.

Çimsa Hakkında:

Sabancı Holding iştiraki olan ve Türkiye’de sanayinin önde gelen kuruluşları arasında yer alan Çimsa, 1972 yılında kurulmuştur. Çimsa bugün, Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde ve Afyonkarahisar’da bulunan 5 entegre fabrikası, Ankara’da bulunan bir öğütme tesisi, Marmara terminali ve Malatya Çimento Paketleme tesisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın ilk iki markasından biri olan Çimsa, Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya), Sevilla ve Alicante (İspanya), Gazimagusa (KKTC), Köstence (Romanya) ve Novorossiysk’de (Rusya) bulunan terminalleriyle uluslararası bir çimento oyuncusudur. Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye’de çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Abdullah Gül Üniversitesi Hakkında:

2010 yılında “toplumsal fayda” üretmeye odaklanan eğitim ve araştırma yaklaşımıyla yeni bir devlet üniversitesi modeli olarak geliştirilen AGÜ, yeniden işlevlendirilen Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası’nda, birbiri ile iletişim içinde derslikler, atölyeler, laboratuvarlar ile kütüphane ve sosyal alan kullanımlarının yeniden tanımlandığı “açık kampüs” düzeninde yapılanmaktadır. Esneklik ve değiştirilebilirlilik ilkesiyle projelendirilen AGÜ, öğrencileri ve çalışanları için bir kampüs ve kullanım mekanları üretmek kadar, Kayseri ve çevresinde yaşayanları bilim ve sanatla buluşturacak açık bir kampüs oluşturmaktadır. Farklı mimarlar tarafından projelendirilen çok dilli ve çok sesli mekanları, eğitim ve araştırma amaçlı kullanımın yanı sıra, kent ve kentlileri bir araya getirecek sosyal ve kültürel alanları da içeren bir yenilenme sürecindedir.

İlk öğrencilerini 2013’te kabul eden AGÜ, ilk mezunlarını ise 6 Temmuz 2018’de vermiştir. Toplam 193 öğretim elemanı, Lisans, Yüksek Lisans ve doktora olmak üzere 1100 öğrenciye sahip AGÜ’de, 19 öğretim elemanı Mimarlık Fakültesi bünyesinde görev yapmaktadır. Fakültenin tek aktif bölümü olan Mimarlık Bölümü’nde halen 107 Lisans, 5 Yüksek Lisans ve 9 doktora öğrencisi mevcuttur. Bunlardan 6 öğrenci YÖK 100-2000 programı bursiyeridir.