2017-04-07 20:46:00

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) öğrencileri, dünyanın dev inşaat firmalarından Rönesans Holding tarafından, üniversite öğrencilerine ‘sürdürülebilirlik’ kültürünün kazandırılması amacıyla düzenlediği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasında birinci oldu.

Son üç yıldır geleneksel olarak düzenlenmekte olan yarışma, Mühendislik Fikir Yarışması ve Mimarlık Fikir Yarışması olmak üzere iki ayrı kategoride yapıldı.

AGÜ öğrencilerinin ekip olarak hazırladıkları sürdürülebilir inşaat yönetim projesi,133 farklı üniversiteden, 3 binden fazla öğrencinin başvurduğu yarışmanın mühendislik kategorisinde rakiplerini geride bırakarak, önce finale kalan 8 proje arasına girmeyi başardı. Proje sonra da seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmede birinci seçildi.

AGÜ’den Mimarlık Bölümü öğrencileri Banu Başyiğit, Halil İbrahim Çatak ile İnşaat Mühendisliği öğrencileri Merve Sönmez, Hüseyin İlcan ve Zafer Yılmaz ekip olarak katıldıkları yarışmada, 20 bin TL para ödülünün sahibi oldu.

Mobilizasyon, parsel yerleşimi ve sürdürülebilirlik başlıklarını ele alarak, güneş ışığından faydalanma, rüzgar, zemin, yeşil alan sürekliliği, sosyal ve fiziksel çevre nitelikleri gibi konuları içeren projeleriyle birinci olan AGÜ öğrencileri ayrıca Rönesans Holding’de staj yapma imkanı da elde etti.

Öğrencilere ödülleri İstanbul’da TED Rönesans Koleji’nde düzenlenen törenle verildi. AGÜ öğrencileri ödüllerini ünlü biyolojik mimar Michael Pawlyn’dan aldı.

Sürdürülebilirlik kavramını iş yapış modelinin temeline yerleştirmeyi hedefleyen Rönesans Holding çevresel, ekonomik ve sosyal ilkelerin örnek alındığı öğrenci fikir yarışmasında Türkiye’de sürdürülebilir iş yapım yöntemlerinin geliştirilmesi ve bu kültürün geleceği inşa edecek gençlere de aktarmayı amaçlıyor.