Sevgili Öğrenciler,

AGÜ, dünyadaki son gelişmeler ve yeni akımlar dikkate alınarak geliştirilmiş özgün bir üniversite projesidir. Üniversitelerin sahip olması gereken 3 önemli fonksiyonunu entegre eden ülkemizdeki yeni nesil üniversitelerin öncüsüdür.

Bir devlet üniversitesi olan AGÜ, arkasındaki güçlü vakfı ile Türkiye'deki ilk vakıf destekli devlet üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. Öğrencilerine çeşitli burslar, Öğrenci Köyü'nde barınma, dizüstü bilgisayar ve yurt dışında dil eğitimi sunarak, öğrencilerinin maddi sıkıntılardan uzak çağdaş eğitimi rahat bir şekilde almalarını sağlamaktadır.

AGÜ'nün diğer ayrıcalıklı özellikleri şunlardır:

1.Güçlü Akademik Yapısıyla

·Eğitim Kalitesi: AGÜ; seçkin öğretim üyesi kadrosuyla ve modern, özgün, yenilikçi ve 100% İngilizce eğitim programı ile ülkemizin en kaliteli mezunlarını yetiştirmek istemektedir. Örneğin, daha hazırlık eğitimi sırasında ABD’de dil eğitimi alarak yurtdışı tecrübesi kazanacaksınız. Az mevcutlu sınıflarda etkileşimli öğrenme ortamı sunan AGÜ, aynı zamanda uzun stajlarla ve proje tabanlı derslerle sanayi ile iç içe bir eğitim fırsatını sizlere takdim etmektedir. Ayrıca hepsi yurt dışı tecrübeli öğretim üyelerimizle yakın akademik danışmanlık çerçevesinde devamlı iletişim halinde olma imkanına sahip olacaksınız. AGÜ, Türkiye'de öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı en iyi olan üniversitedir.

·Bilimsel Çalışma Olanağı: AGÜ'nün en çarpıcı özeliklerinden biri de araştırmaya ve bilim adamı yetiştirmeye verdiği önemdir. AGÜ öğrencilere isterlerse öğretim üyeleriyle beraber birebir bilimsel araştırma yapma olanağı sunmaktadır. Bu sayede daha lisans eğitimlerine devam ederken bilimsel çalışma yapma ve akademik hayat tecrübesi kazanma şansını yakalayacaksınız.

·Seçmeli Ders Zenginliği: AGÜ öğrencilerine farklı alanlarda uzmanlaşma olanağı sağlayacak çok sayıda ve çeşitte seçmeli ders alma imkanı sunar. Bu sayede öğrencilerimiz çeşitli sektörlerde ve iş alanlarında rahatlıkla çalışabilecek nitelikte birer mezun olurlar. Bunun yanı sıra, farklı fakültelerden alınan seçmeli derslerle ilgi alanlarını geliştirerek disiplinler arası bir bakış açısı kazanırlar.

·Laboratuvar, Kütüphane ve Diğer Olanaklar: AGÜ öğrencilerinin eğitimi ve araştırma yapabilmeleri için en ileri bilgisayar ve diğer laboratuvar donanımlarına sahiptir.

2.İş Dünyasındaki Etkisiyle

·Kariyer Yolu: Üniversitemiz iş dünyasının her yönden donanımlı seçkin temsilcileriyle birlikte mentorluk projesi kapsamında siz öğrencilerimize eğitim hayatı boyunca kariyer desteği sunacaktır. Öğrencilerimizin öncelikle kendilerini iyi tanımaları ve eksiklerini giderecek şekilde geleceğe yönelik kariyer planları hazırlamaları sağlanacaktır.

·Projelerle Gerçek İş Yaşamı Tecrübesi: AGÜ Türkiye’de üniversite-sanayi işbirliğine en çok önem veren üniversitelerden biridir. Bütün öğrencilerimizin Türkiye’nin en seçkin şirketlerinde ve farklı sektörlerde ekipler halinde proje tabanlı gerçek hayat deneyimini kazanmalarını istemekteyiz.

3.Sosyal ve Kültürel Ortamıyla

Üniversite bünyesinde oluşturacağımız sosyal yaşam alanları ve gençlik merkezleriyle öğrencilerimizin sosyal ve kültürel yönden kendilerini geliştirmeleri sağlanacaktır. Öğrenci kulüplerimizin sağlayacağı bağlantılarla uluslararası deneyim de kazanmaları hedeflenmektedir.

Öğrencilerimizin akademik yaşamlarının rahat ve başarılı bir şekilde geçirmeleri için gerekli olan destek ve imkanlar sağlanmaktadır. Örneğin, üniversitemizin öğrenme ve öğretme koordinatörlüğü ile yeni gelen öğrencilerimizin akademik hayata ve üniversite yaşantısına daha kolay uyum göstermesinde yardımcı olunacaktır. Ayrıca öğretim üyeleri öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca akademik konularda danışmanlık yaparak, gelecek hedeflerine ulaşmak için eğitim programlarını şekillendirmelerine yardımcı olacaktır. Üniversitemizin kariyer merkezinin sunmuş olduğu hizmetler ile öğrencilerimizin ilgi alanlarına göre daha rahat iş bulabilmelerinde yardımcı olunacaktır.

Saygı ve sevgilerimle,

Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu

Rektör

http://rektor.agu.edu.tr/