2016-08-10 12:11:00

Sevgili öğrencilerimiz,

Yoğun bir sınav sürecinde yüzbinlerce öğrenci arasında yüksek başarı göstererek AGÜ ailesine katıldınız. Sizi ve ailenizi yürekten kutlar, göstermiş olduğunuz başarının devamını dileriz.

Yeni başlayacak üniversite hayatınıza en iyi şekilde hazırlanmak ve kaydınızı en sağlıklı şekilde tamamlamak için aşağıdaki adımları açıklanan takvime göre yapmanız gerekiyor:

1. Kayıt ve AGÜ Öğrenci Sistemine Bilgi Girişi

2. İngilizce Muafiyet Sınavı

3. Ders Kaydı

4. Öğretim Yılı Başlangıcı

1. Kayıt ve AGÜ Öğrenci Sistemine Bilgi Girişi Öğrenci kaydı İnternet üzerinden E-Kayıt ve Şahsen olmak üzere iki yöntemle yapılabilir:

a) E-devlet üzerinden E-Kayıt (12 Ağustos – 18 Ağustos)

* Tüm öğrencilerimize bu yöntemle kayıt yaptırmalarını öneririz. (6-7 Eylül tarihlerinde yapılacak İngilizce Muafiyet Sınavına giriş zorunlu olduğu için, hem kayıt için hem de sınav için Kayseri’ye iki kez gelmek zorunda kalmazsınız).

* E-devlet üzerinden kayıt yaptırmak için üniversitemize gelmenize gerek yoktur.

* E-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden, e-hizmetler bölümü altında yer alan 'Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' başlığı altındaki 'Üniversite e-Kayıt' seçeneğini tıklayın ve işlemlerinizi tamamlayın. (E-devlet’e giriş için gerekli olan şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz.)

* E-kayıt adımlarını öğrenmek ve gerektiğinde yardım almak için http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/GENEL/Elektronikkayit08082016.pdf adresindeki e-kayıt kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz.

b) AGÜ’ye Gelerek Şahsen Kayıt (15 – 19 Ağustos)

* Kaydını e-devlet üzerinden yaptıramayan öğrencilerimiz 15-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında kayıt yaptırabilirler.

* E-Devlet sisteminde lise mezunu olarak gözükmeyen öğrencilerimizi Lise Diplomalarının aslı ve fotokopisi ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına gelerek şahsen kayıtlarını bu tarihler dahilinde yapmaları gerekmektedir.

AGÜ Öğrenci Sistemine Bilgi Girişi
Tüm öğrencilerimizin Üniversitemiz bilgi sistemi üzerinden bilgi girişi yapmaları gerekmektedir. Öğrenci Köyünde barınma talebiniz de bu sistem üzerinden alınacaktır. Bu işlemin yapılması için son tarih 22 Ağustos 2016’dır. Öğrenci bilgi sistemine uis.agu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

2. İngilizce Muafiyet Sınavı

AGÜ’de eğitim dili %100 İngilizce olduğu için 6-7 Eylül tarihlerinde İngilizce Muafiyet Sınavı (İMS) yapılacaktır. İngilizce düzeyinizin belirlenmesi açısından bu sınava girmek zorunludur.
Sınava girmeyen öğrencilerimizin İngilizce düzeyi 0 (hiç bilmiyor) sayılacak ve doğrudan İngilizce Hazırlık Programındaki Temel İngilizce derslerine kaydedileceklerdir. Bu durumda, Hazırlık Programını bitirmek ve lisans programına başlamak için gereken krediyi tamamlamak için yaz döneminde okula devam etmeleri gerekecektir. Sınava girmek az da olsa bildiğiniz İngilizce ile seviyenize göre kredi kazanma şansınızı artıracaktır.

3. Ders Kaydı

İngilizce Muafiyet Sınavında başarılı olamayan öğrencilerimizin İngilizce Hazırlık Programındaki seviyelerine göre ders kayıtları Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılacaktır. Bu yüzden öğrencilerimizin yapması gereken bir işlem bulunmamaktadır.
İngilizce Muafiyet sınavında başarılı olup İngilizce Hazırlık Programından muaf olan öğrencilerimiz lisans programındaki bölüm derslerine kayıtlarını 05-07 Eylül 2016 tarihleri arasında uis.agu.edu.tr adresi üzerinden yapacaklardır.

4. Öğretim Yılı Başlangıcı

2016 – 2017 öğretim yılı dersleri 21 Eylül 2016 tarihinde başlayacak olup 19 Eylül 2016 tarihinden itibaren öğrenci köyüne giriş yapılabilecektir. Üniversitemizde ilk günden itibaren yoğun ders işlenmeye başladığı ve devam zorunlu olduğu için tüm öğrencilerimizin 21 Eylül’den itibaren okulda bulunmaları gerekmektedir. Bu tarihte başlayacak olan üniversiteye uyum ve oryantasyon günlerinde AGÜ, Kayseri ve derslerle ilgili bilgilendirmeler yapılacağı için programa başından itibaren katılımınız üniversite hayatınıza bilinçli ve mutlu başlangıç yapmanız için gereklidir. AGÜ akademik takvimine http://www.agu.edu.tr/akademiktakvim adresinden ulaşabilirsiniz.

5. Liseden Mezun Olamayanlar İçin

Ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan ancak tek ders veya ek sınavlar sonucunda mezun olacak öğrencilerin geçici kayıtları kayıt tarihleri içerisine yapılacak olup, mezuniyet şartlarını sağladıkları durumda 30 Aralık 2016 tarihine kadar diplomalarını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına getirerek kesin kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.