2017-11-16 13:24:00

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ile Hasçelik Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında lisans ve lisansüstü öğrencilere, doktora ve lisansüstü tezleri ile lisans bitirme ödevlerini, Ar-Ge konularında ve Ar-Ge projeleri temelinde yapma imkanı sağlanacak.

Protokol, AGÜ Sümer Kampüsü’nde Rektörlük Senato salonunda düzenlenen toplantıda, Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu ile Hasçelik Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. CEO’su Necmettin Baktır arasında imzalandı.

Rektör Sabuncuoğlu imzaladıkları protokole ile üniversitemin Teknoloji Transfer Ofisi’nin Hasçelik Kablo Sanayi ortak projeler yürüteceğini, bu projelerin Ar-Ge ekseninde gerçekleştirileceğini söyledi.

Yapılan işbirliği ile lisans ve lisansüstü öğrencilere, doktora ve lisansüstü tezleri ile lisans bitirme ödevlerini, Ar-Ge konularında ve Ar-Ge projeleri temelinde yapma imkanı sağlanacağını belirten Sabuncuoğlu, Hasçelik Kablo Sanayi şirketinin de üniversitenin bilgi, deneyim ve kaynaklarından faydalanabileceğini kaydetti.

Öğrencilere staj imkanının da sağlanacağını dile getiren Sabuncuoğlu, ayrıca birlikte dış kaynaklar tarafından finanse edilen (TEYDEB, TUBİTAK, SANTEZ, FP7, H2020) projeler yapacaklarını ifade etti.

Şirketin faaliyet alanları hakkında bilgi veren Hasçelik Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. CEO’su Necmettin Baktır da Abdullah Gül Üniversitesi ile imzaladıkları işbirliği protokolünün hem üniversiteye hem de şirketlerine katkı sağlayacağını ifade etti.

Baktır, üniversite öğretim elemanlarına sanayi tecrübesi kazandırılması amacıyla, şirketin Ar-Ge Merkezinde çalışma ve araştırma yapma imkanı bulabileceklerini dile getirdi.

Toplantıya AGÜ’den Rektör Yardımcıları, Dekanlar ve Bölüm Başkanları ile Hasçelik Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den üst düzey yöneticiler katıldı.