2017-02-23 19:48:00

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından Yaşam Bilimleri Kongresi düzenlendi. Bu yıl ikincisi düzenlenen kongreye 31 şehirden 79 üniversiteden, biyoloji, genetik, tıp, eczacılık, biyomühendislik, kimya ve mühendislik bilimlerinden yerli ve yabancı yaklaşık 500 kişi katıldı.

Sümer Kampüsü Rektörlük Konferans Salonunda yapılan kongrenin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, bu kongreyi çok önemsediklerini belirterek,  genetik bilimi ve biyolojinin günümüz bilim dünyasında çok önemli olduğunu söyledi.

Genetik biliminin, 10-15 yıl önce bir çok insan tarafından çok  dikkate  alınmadığını belirten Sabuncuoğlu, ancak bu alanda çalışan bilim insanlarının büyük gayretleri ile bugün genetik biliminin müthiş bir noktaya ulaştığını kaydetti.

Biyoloji ve genetik biliminin insanoğlu için önemine dikkati çeken Sabuncuoğlu, “Bütün dünya, toplum, bilim dünyası ve özellikle insanlık, biyoloji ve genetik biliminin ne kadar önemli olduğunu artık çok net bir şekilde anladı. Çok büyük memnuniyetle görüyorum ki, olağanüstü açılımlar oldu, bilimde yeni büyük adımlar atıldı. Özellikle insanoğlunun daha  kaliteli,  daha uzun daha mutlu ve daha sağlıklı yaşamı için sürdürülen gayretlerin önemli bir açılım noktası, genetik alanındaki araştırmalar ve bu araştırmaların önemli sonuçlar vermesiyle oluştu” şeklinde konuştu.

Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yusuf Baran ise kongreye 60 kadar bilimsel bildirinin gönderildiğini, bilimsel kurulun değerlendirmesi sonucu 44 araştırma çalışmasının, poster sunumlarla değerlendirildiğini bildirdi.

Baran, Türkiye’nin en başarılı bilim insanlarının, 25 kadar bilimsel sunumu da kongrede sadece bir derleme konuşmanın ötesinde, kendi bilimsel çalışmalarıyla katılımcılarla paylaşacağını kaydetti.

Kongre boyunca kanser, insan genetik hastalıkları, nanobiyoteknoloji, immünoloji, sinir bilimleri, kök hücre ve sağlık bilimleri konularının ele alınacağını belirten Baran, kongreyi bilimsel bir ziyafet olarak değerlendirdi.

Açılış konuşmalarının ardından ise “metastatik Kanserlerin Tedavisine Yeni Bir Yaklaşım, “Hücrenin Gücü: Hücresel Tedaviler”, “Kanser Biyolojisi”, “Proteomiks ve Biyoinformatik”, “Doku Mühendisliği” konulu oturumlar gerçekleştirilerek sunumlar yapıldı.

Öteyandan kongre nedeniyle Sümer Kampüsü Sergi Salonu'nda bazı medikal biyoteknoloji firmaları tarafından stantlar da açıldı.

Kongrenin iki ve üçüncü günlerinde ise Kök Hücre, Sağlık Bilimleri, Sinir Bilimleri, Nanobiyoteknoloji ve İmmünoloji konuları tartışıldı.

Kongre, 25 Şubat’ta Erciyes Dağı gezisi ile sona erdi.