2016-08-16 16:36:00

AGÜ Öğrenci Köyünde kalmak isteyen Sevgili Öğrencilerimiz,

AGÜ’ye katılılımınzdan dolayı sizi ve ailenizi yürekten kutlar, göstermiş olduğunuz başarının devamını dileriz.

Sizlere yeni başlayacak üniversite hayatınızda zamanınızın büyük bir bölümünü geçireceğiniz Öğrenci Köyümüzle ilgili bilgi vermek istiyoruz. Bu bilgileri 3 ana başlıkta topladık. Özellikle, kayıt sürecindeki bilgileri çok dikkatle okuyup, mağduriyet yaşamamak için tarihlere titizlikle uymanız gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

 1. Genel Bilgiler
 2. Kayıt Süreci
 3. Ulaşım

Genel Bilgiler

 • AGÜ sizlere Sümer Kampüsü'nün hemen yanında, 80 yıllık tarihe sahip ve özel olarak restore edilmiş taş evlerde konaklama imkanı sunuyor.

 • Öğrenci Köyümüz, yeşil ve geniş bahçeleri, sosyal alanları ile içinde yaşamaktan keyif alacağınız; modern ve ihtiyaçlarınıza göre yapılandırılmış seçkin bir yaşam alanı oluşturuyor.
 • AGÜ Öğrenci Köyü, üniversite kampüsüne 5 dakikalık yürüme mesafesinde olup, içinde tartan yürüyüş ve bisiklet yolu, tenis, basket/voleybol ve futbol sahaları mevcuttur. 

 • 25.000 m2 si kapalı olmak üzere 50.000 m2 alan üzerinde kurulan Yeni Öğrenci Köyü kompleksinde yer alan bloklarda 110 daire vardır. Her dairede 1 ya da 2 kişilik odalar, 3 ya da 4 kişinin ortak kullandığı mutfak/duş/tuvalet bulunmaktadır. Ana kampüsde bulunan diğer bölümde ise 1,2 ve 3 kişilik odaları ve alt/üst katlarda tuvalet ve duş imkanları olan dublex dairelerde de konaklama imkanı olacaktır.
 • Ayrıca, öğrenci köyü kompleksi içinde bir kafenin inşaatı devam etmekte olup, yeni öğretim yılında hizmete açılacaktır.
 • Dairelerde bulunan ranza, yatak, elbise dolabı, çalışma masası, sandalye, yastık, nevresim takımı, yorgan, buzdolabı ve ocak Üniversitemiz tarafından sizlerin kullanımına sunulmaktadır. Mutfakta ihtiyacınız olacak bardak/tabak/tencere/çatal/kaşık vb. malzemeleri sizin temin etmeniz gerekmektedir.
 • Binanın alt katındaki ortak bölümde, tüm bloktaki öğrencilerin kullanımına açık çamaşır ve kurutma makinaları, ütü, ütü masası ve elektrik süpürgesi mevcuttur.
 • Öğrenci köyünde konaklayan öğrencilerimiz 24 saat sıcak su ve internet bağlantısından yararlanabilirler. Odaların ve dairelerin temizliği öğrencilerin sorumluluğundadır.

 • Köye girişlerinizi yalnızca üniversite kimlik kartlarınızla turnike sistemini kullanarak yapabileceksiniz. Öğrenci kimlikleriniz de sizlere öğretim yılının başlangıcında dağıtılacaktır.

Kayıt Süreci

Öğrenci Köyünde konaklamak isteyen burslu ve burssuz tüm öğrencilerimizin aşağıdaki adımları izlemesini önemle rica ediyoruz.

 • İlk adım olarak, Öğrenci Köyünde konaklama talebinizi http://uis.agu.edu.tr/ adresinden 25 Ağustos 2016, saat 17:00’ye kadar yapmanız gerekmektedir. AGÜ Öğrenci Bilgi Sisteminde Öğrenci Köyü konaklama talep aşamalarını öğrenmek için tıklayınız...
 • Ayrıca hem ilk 20.000’den gelen ve hem de ücretli konaklayacak TÜM öğrencilerimizin 5 Eylül 2016 tarihinde saat 17:00’ye kadar aşağıda yer alan hesap numarasına depozito ücreti olarak belirlenen 350 TL’yi yatırmaları gerekmektedir.  

ÖNEMLİ: Bu tarihe kadar depozito ücretlerini yatırmayan öğrencilerimizin öğrenci köyünde konaklama imkanı kalmayacaktır.

VAKIFBANK DÜVENÖNÜ ŞUBESİ

IBAN No: TR9100 0150 0158 0073 0289 8511

 • Ücretli kalacak öğrenciler (Başarı sıralaması 20.000’in üzerinde olanlar) öğrenci köyü kapasitesi gözönünde bulundurularak yerleştirilecek ve kendilerine kabul edildikleri bildirilecektir.
 • Kabul alan öğrencilerimizin yurt ücreti olarak Ekim-Mart ayları süresince aylık 350 TL, Nisan-Temmuz ayları süresince 250 TL’yi her ayın 15’ine kadar ödemeleri gerekmektedir.
 • 6-7 Eylül tarihlerinde yapılacak olan İngilizce Muafiyet Sınavına girmek için Kayseri’ye gelecek olan tüm öğrencilerimizi, 5 Eylül akşamından itibaren Öğrenci Köyümüzde misafir edeceğiz. Konaklamak isteyenlerin, taleplerini 31 Ağustos saat 17:00’ye kadar yurt@agu.edu.tr adresine bildirmelerini rica ediyoruz.
 • 20 Eylül, 2016 gününden itibaren öğrenci köyüne giriş yapabilirsiniz. Öğrenci köyünde Yönetim binasına giderek gerekli evrakları imzalayıp, odanızın yerini öğrenebilir ve anahtarını alabilirsiniz.

Ulaşım

 • Öğrenci Köyü ve AGÜ Kampüs haritası:

 • Kampüse ve Öğrenci Köyüne Ulaşım

Öğrencilerimizin Abdullah Gül Üniversitesi Sümer Kampüsüne farklı seçeneklerle ulaşım olanakları yakın mesafeden uzak mesafeye doğru aşağıda belirtilmiştir.

1. Tren İstasyonundan:

  Yürüyerek:

Kampüs, Kayseri Tren Garına 15 dk. yürüyüş mesafesindedir. Kampüse yürüyerek gelmeniz için Garın bulunduğu çevre yoluna çıktıktan sonra sol tarafa dönerek çevre yolunu kesen ilk cadde olan “İstasyon Caddesine” kadar yürümelisiniz. Bu caddeye vardığınızda, sol tarafa dönüp köprü üzerinden geçerek  trafik ışıklarından sola ve daha sonra da ilk sağa dönmelisiniz. Kıvrılarak giden yol boyunca yürümeye devam ederseniz, bir süre sonra AGÜ’nün giriş kapısını sağınızda göreceksiniz.

 • Taksiyle:

Kampüs tren garına yakın olmakla birlikte taksi tutmayı tercih ederseniz gar çıkışında taksi duraklarını görebilirsiniz. Taksi şoförüne “eski Sümer Bez Fabrikası-Abdullah Gül Üniversitesine” gitmek istediğiniz belirtin. Taksi, yürüyüş için kullandığınız güzergahı kullanarak sizi Kampüse ulaştıracaktır. Taksi, 10-15 TL arası bir ücret karşılığı sizi trafiğin durumuna göre 5-10 dakika içinde kampüse ulaştıracaktır.

2. Havaalanından:

Havaalanından kampüse taksi ya da belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

 • Taksiyle:

Havaalanı iç hatlar geliş terminalinden çıkar çıkmaz karşıda taksi duraklarını göreceksiniz. Taksi şoförüne “eski Sümer Bez Fabrikası Abdullah Gül Üniversitesi” demeniz yeterli olacaktır. Havaalanı ile Kampüs arası mesafe çok uzak olmayıp yaklaşık 3 km. dir. Taksi 15-20 TL arası bir ücret karşılığı sizi trafiğin durumuna göre 10-15 dakika içinde kampüse ulaştıracaktır.

 • Belediye Otobüsüyle:

Halk otobüsleri Havaalanı çıkışında yolun sağında beklemektedir. Mevlana-Hastane (her 20 dk.da bir kalkar) ya da Mevlana-İstasyon (saat başı kalkar) otobüslerine binmelisiniz. Şoföre “eski Sümer Bez Fabrikası-Abdullah Gül Üniversitesinde” inmek istediğinizi belirtin. Şoför, kampüse yakın bir noktada sizi indirecek ve kampüsü tarif edecektir.

3. Otobüs Terminalinden:

Kayseri şehirlerarası otobüs terminali şehir dışında bulunmaktadır. Sümer Kampüsüne uzak mesafede olduğu için  terminalden kampüse ulaşımınızı taksi veya otobüs firmalarının servisleri ile yapabilirsiniz.

4. Özel Araçla:

Kayseri’ye Ankara veya Adana yolunu kullanarak özel aracınızla gelmeniz durumunda, Havalimanı oklarını takip ederek çevreyoluna girerseniz ve yine Havalimanı çıkışından sağa çıkınca Erkilet bulvarı üzerinde ilerliyor olacaksınız. 6. trafik ışığını geçtikten sonra sağa dönün. Biraz ilerde ilk sağa giren yolda “Abdullah Gül Üniversitesi Sümer Kampüsü” yazısını göreceksiniz. Yolun kıvrımını izleyerek ilerleyin. Üniversitenin giriş kapısını sağınızda göreceksiniz.  

Kayseri’ye Malatya veya Yozgat-Sivas yolunu kullanarak özel aracınızla gelmeniz durumunda, eski çevre yolunu kullanarak istasyon caddesine kadar hiç bir yere dönmeden devam edin. Çevre yolunun istasyon caddesiyle kesiştiği noktada bulunan ışıklara varmadan sağa dönün. Köprü üzerinden geçerek ilk ışıklarda sola dönün ve biraz ilerde ilk sağa giren yolda “Abdullah Gül Üniversitesi Sümer Kampüsü” yazısını göreceksiniz. Yolun kıvrımını izleyerek ilerleyin. Üniversitenin giriş kapısını sağınızda göreceksiniz.